time

A bölcsőde kiválasztásának szempontjai

Minden szülő életében elérkezik az idő, amikor legféltettebb kincsét, gyermekét közösségbe adja. Az elválás mind a szülőnek, mind a gyermeknek rendkívül nehéz tud lenni. Megkönnyíthetjük viszont a helyzetet, hogyha a bölcsőde- választást nem bízzuk a véletlenre, hanem egy gondosan előkészített, tudatos döntést hozunk.
Buk Krisztina, volt Trendelis kisgyermeknevelő rendkívül jól összeszedett írása.

Manapság egyre kevésbé opció a kisgyermekes családok számára, hogy az anya 3-4 évig is otthon maradjon gyermekével. Gazdasági és egyéb racionális megfontolások arra ösztönzik a szülőket, hogy bölcsőde, családi napközi segítségével, vagy más alternatív módon gondoskodjanak kisgyermekeik napközbeni ellátásáról.

 

A leggyakrabban megfogalmazott okok közt szerepel, hogy az anya keresetének kiesése nehézségeket okoz a háztartásban, vagy karrierje miatt nem engedheti meg magának a hosszabb otthon tartózkodást. Másrészt, sokan keresik a bölcsődék nyújtotta szolgáltatásokat azért, mert úgy tapasztalják, hogy csemetéjük igényli a kortárs csoporttal való kontaktust, játékot, vagy a rendszeres napirend kialakításában van szükségük segítségre. Esetleg a szülők szeretnék ily módon színesíteni, változatossá tenni a gyermek mindennapi tapasztalat és élményszerzési lehetőségeit.

 

A választás nem könnyű, elvileg számos alapítványi bölcsőde és egyéb alternatív megoldás van az állami bölcsődék mellett, a lehetőségek kerületenként változóak.

Az elsődleges kötődések kiterjesztése a tágabb környezetre, a „leválás” folyamata mind az anya, mind a gyermek számára kihívásokkal teli időszak. Felelősségteljes döntést igényel a megfelelő intézmény, személyzet kiválasztása, megtalálása, melyre nyugodt szívvel bízzuk gyermekünket.

Annak érdekében, hogy megkönnyítsük ezt az időszakot, és megóvjuk magunkat és gyermekünket a felesleges kísérletezésektől és negatív tapasztalatoktól érdemes átgondolnunk az általunk támasztott igényeket a leendő intézménnyel szemben, ennek függvényében már körültekintően tájékozódhatunk.

Sok esetben a szülők kizárólagosan praktikussági, vagy logisztikai szempontokat vesznek figyelembe a bölcsőde megválasztásakor. Később esetleg hosszú hónapokig gyötrik magukat, hogy “nem jó szülők”. Mert gyermeküket egy nagy létszámú gyermekcsoportba helyezték el, miközben úgy érzik, hogy érzékeny lelkű picurkájuknak, egy kisebb, családias hangulatú hely jobban megfelelne. Vagy elégedetlenek az élelmezéssel, esetleg az intézmény nevelési szemlélete, vagy a gondozók módszerei nem egyeznek a családban képviselt elvekkel.

Ha mindezen problémákra, már tájékozódás alatt fény derül, megkísérelhetjük orvosolni őket, vagy ha ez nem lehetséges el se kezdjük a beszoktatással való kísérletezést. Hiszen ha a szülő nyugtalan szívvel, bizonytalanul engedi át a gyermek felügyeletét, a beszoktatás eleve kudarcra van ítélve.

Érdemes tehát megfontoltan döntenünk, annak tudatában, hogy a kisgyermek első három életévében kialakuló kötődések és megtapasztalások hatása, élethosszig tartóan befolyással van a fejlődésére, önképének, identitásának, önállóságának alakulására.

 

HOGYAN TÁJÉKOZÓDJUNK A SZÓBA JÖVŐ BÖLCSIKRŐL?

  • A gyermekorvossal, védőnővel való beszélgetés a bölcsődei elhelyezés lehetőségéről hasznos lehet. Biztosan van információjuk a kerületben működő bölcsődékről.
  • Az egyes intézményekről alkotott véleményeket és tapasztalatokat megtudhatjuk a környéken lakó szülőktől, szomszédoktól. Játszótereken, gyermekprogramokon olyan anyukáktól érdeklődve, akiknek gyermeke már egyik vagy másik helyen részesül nappali ellátásban. Fontosak a személyes benyomások, de mindig gondosan mérlegeljünk, a negatív és pozitív véleményeknél, vegyük figyelembe, hogy ki és milyen indítékkal fogalmazta meg észrevételeit.
  • Közvetlen baráti körünk ajánlása még inkább releváns lehet a keresés idején, hiszen ők a bensőséges kapcsolat és a gyermekünk ismerete révén jobban átlátják sajátos igényeinket.
  • Segítheti a választást az interneten való böngészés is. A szóban forgó kerületek intézményeinek oldalára látogatva a címen, telefonszámon és egyéb elérhetőségen túl bővebb információra is bukkanhatunk. A fényképek sokat elárulnak a gyermekcsoportban uralkodó hangulatról, gyermeklétszámról, korösszetételről. Láthatjuk a belső tereket, olvashatunk a gondozónőkről és megismerkedhetünk az intézmények szakmai programjával, kitűzött céljaival. A személyes tájékozódást és a látogatás alatt gyűjtött benyomásokat azonban semmi nem pótolja.
  • A bölcsődékben rendezett nyílt napok alkalmával sok hasznos tapasztalathoz juthatunk elsősorban technikai szempontból. Egy-egy ilyen látogatás jó lehetőség a gondozónőkkel, dadusokkal való beszélgetésre is. Az intézménnyel kapcsolatban álló szülök véleményét érdemes összevetni a dolgozók által megfogalmazott szemlélettel.
  • A bölcsődék vezetőjénél tett személyes látogatás alkalmával tisztázhatjuk, pontosíthatjuk ismereteinket, megbeszélhetjük vele kétségeinket, igényeinket.

Ajánlatos időben elkezdeni a lehetőségek feltérképezését. Sok bölcsődében, már fél/egy évvel korábban szükséges bejelentkezni, ahhoz, hogy a gyermekek várólistára kerüljenek. Ez a népszerű, kis létszámú, speciális szolgáltatásokat nyújtó bölcsődékre különösen érvényes.

 

MILYEN SZEMPONTOKAT TARTSUNK ÉSZBEN A BÖLCSŐDE KIVÁLASZTÁSAKOR?

  • Kényelmi körülmények figyelembe vételénél, fő mérlegelési szempont, hogy melyik bölcsőde van legközelebb a lakóhelyhez, mennyire könnyen megközelíthető gyalog és babakocsival. Érdemes végiggondolni, hogy mivel megyünk reggelenként munkába, gyalog, autóval, tömegközlekedéssel, kerékpárral. Ugyanis, ha ezeket az útvonalakat is figyelembe vesszük, máris kiszélesedhet a lehetségesen választható intézmények köre, s nem jelent majd sok többlet feladatot, munkába menet-jövet beugrani a bölcsődébe.

A Trendeli bölcsőde a 13. kerületben, Újlipótváros szívében, a Tátra utcában található, tömegközlekedéssel több irányból is jól megközelíthető helyen.

  • Sokaknak kritérium, hogy gyermekük minél többet tartózkodjon levegőn, ezért a bölcsőde környezete, udvar, parkok, játszóterek különösen fontos tényezői a választásnak. A kisgyermekek gondozásának egyik alappillére a rendszeres levegőztetés és udvari szabad játéktevékenység biztosítása.

A városban, szmogban felnövő gyermekek részére tehát valóban az lehet az ideális, ha a bölcsőde rendelkezik egy forgalomtól, autózajtól védett, ligetes kertel.

A Trendeli bölcsőde kizárólagos használatú árnyékos belső udvarral rendelkezik. A közelben van a Szent István park, valamint 3 játszótér is.

  • A leendő bölcsőde szemléletmódja meghatározza, hogy milyen módszereket alkalmaznak az alapfeladatok ellátásában. Azaz a nevelés-gondozás során, a folyamatos napirend elsajátításakor, a játék lehetőségek biztosítása terén, illetve a családdal való kapcsolattartás formái és fajtáiban.

A Trendeli bölcsődében alkalmazott nevelési elvekről, filozófiánkról itt olvashat részletesen.

  • Ahhoz hogy a tervezett programok valóban megvalósuljanak szükséges a megfelelő kialakítás, technikai felszereltség, játéktár. Az intézménylátogatás során fontos lehet, ha ezt is feltérképezzük. Azzal a szemmel nézzünk körül a gyermek átadóban, játékszobában, tisztasági helyiségekben, hogy mennyire kényelmes és praktikus, balesetmentes és tiszta. Ismerkedjünk meg a játék, etetés, altatás, tisztázás körülményeivel.

A Trendeli bölcsődének otthont adó lakás úgy lett kialakítva, hogy minden tevékenység számára – gyermekek fogadása, játék, evés, alvás, tisztálkodás – külön helység áll rendelkezésre, ezzel is szolgálva az otthonosság érzetét. Játéktárunk kimeríthetetlen, sokoldalúan szolgálja a hozzánk járó kisgyermekek fejlesztését.

  • Célszerű számba venni a kisgyermek gondozó- nevelő intézmények egyéb szolgáltatásait és elgondolkodni azon, hogy gyermekünk képességeinek kibontakozását mi szolgálja a legoptimálisabban. Ilyen plusz lehetőségek például: a sportolás biztosítása, zenei foglalkozás, nyelvtanulás, vallási hagyományok- kultúra megismertetése. Ajánlott a foglalkoztatások módszereiről is tájékozódni, hogy a korosztály sajátosságoknak megfelelően, játékba ágyazottan, szabadon választható legyen gyermekünk számára.

A Trendeliben fontosnak tartjuk a korosztályi sajátosságoknak megfelelő rendszeres mozgásra szoktatást, ami szakember bevonásával zenés- játékos torna során valósul meg.

  • Az sem mindegy, hogy a gyermekünk mit eszik, kérjünk információt az élelmezéssel, étrenddel kapcsolatosan, egy átlagos heti menü áttekintése sokat elárul.

A Trendeli bölcsőde változatos étkezést biztosít, napi 3 alkalommal, gondosan ügyelve az élelmezési és higiéniai szabályok betartására. Az intézményünkben való étkezésről részletesen olvashat itt.

  • Az 1-3 éves kisgyermekek egyik legfontosabb szükséglete az érzelmi biztonság, ezért különösen fontos a gondozónők személye, és a bölcsi hangulata. A csoportban uralkodó légkör árulkodik arról, miként érzik magukat a gyerekek. Bízzuk magunkat ösztöneinkre, a személyes szimpátia kedvez a hatékony együttműködésnek.
  • A gyermekekre jutó személyzet száma, meghatározza, hogy mennyi figyelmet, ölelést, törődést, simogatást kaphat a gyermek, melyre ebben a korai életszakaszban oly nagy igény van. A csoport gyereklétszáma tehát ugyancsak lényeges mérlegelési szempont.

A Trendeli bölcsőde egy csoportos, kis létszámú (maximum 12 fő), családias bölcsi. A bölcsőde személyzete teljes feltöltöttség esetén 4 fő, két gondozónő, és két dadus. A személyzet megbízható és kedves, mindenkor törekszik a személyre szóló kapcsolatok és derűs hangulat kialakítására, biztosítva ezzel a gyermekek harmonikus fejlődését.

MEGOSZTOM A CIKKET

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email